Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego trafiła do Karola Mastalerza (foto.)

17 grudnia w kinoteatrze Rialto w Katowicach Karol Mastalerz – wybitny saksofonista z Wręczycy Wielkiej został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Wnioskodawcą o nagrodę dla Młodego Twórcy był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej Andrzej Kała. Członkiem komisji konkursowej była Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Delegacje obu Ośrodków wraz z Mamą Muzyka uczestniczyły w uroczystości. Pomimo młodego wieku Karol jest doświadczonym artystą, który ma ogromny talent. Naukę gry na saksofonie rozpoczął w wieku 8 lat w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. Rok później podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie w klasie saksofonu. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej I stopnia podjął naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia przy ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Obecnie jest uczniem klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara oraz dr Alicji Wołyńczyk. Jednocześnie rozpoczął studia na roku zerowym na Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, w klasie saksofonu Michaela Krenna. Jest saksofonistą młodego pokolenia, który wykonuje rozmaity repertuar na różnych odmianach saksofonu oraz udziela się w różnych formacjach kameralnych. Oprócz nauki w szkole muzycznej, swoją pasję gry na saksofonie rozwija jako członek i solista w Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej, prowadzonej przez p. Bartłomieja Piętę. Orkiestra zajmuje czołowe miejsca w konkursach w Polsce i poza jej granicami. Od 2010 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się cyklicznie koncerty z największymi postaciami polskiej estrady. Z orkiestrą występowali m.in. Iwona Socha, Zbigniew Wodecki, Justyna Steczkowska, Kayah, Maryla Rodowicz oraz trójka znakomitych polskich śpiewaków tenorowych – Adam Zdunikowski, Dariusz Stachura i Adam Sobierajski.