
Głównym celem projektu było pogłębienie wiedzy z historii sztuki poprzez różne formy artystyczne ilustrowane wybranymi przykładami oraz własną działalność twórczą młodych ludzi.
Cele szczegółowe:
– rozwijanie umiejętności artystycznych i zainteresowań młodych ludzi,
– zwiększenie zainteresowania sztuką i estetyką,
– zwiększenie wrażliwości kulturalnej,
– rozwijanie twórczych, aktywnych postaw wśród uczestników,
– integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej.
Projekt był oparty na idei edukacji pozaformalnej – młodzież uczyła się od siebie i decydowała o zawartości merytorycznej i formalnej zajęć. Wsparcie w realizacji warsztatów zapewniali specjaliści z poszczególnych dziedzin, którzy dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem pozostając w roli mistrzów, a nie nauczycieli.
Młodzież przygotowała i realizowała program zajęć integracyjnych, sportowych opartych na zdobywaniu wiedzy o różnych epokach i kierunkach w sztuce.
Dodatkowo w zakres zajęć integracyjnych wchodziły takie działania jak: poznawanie języka sąsiada, ognisko integracyjne, giełda pomysłów, zajęcia międzykulturowe, bal kostiumowy, olimpiada oraz konkurs z nagrodami – pantomima.
Młodzież osiągnęła pełen sukces podczas realizacji projektu, ponieważ zrealizowała wszystkie zakładane cele. Młodzi ludzie nabyli oraz znacząco poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu szeroko pojętej historii sztuki. Podczas pracy ze sztuką młodzież polska i ukraińska zacieśniła więzy przyjaźni, a tym samym pokazała, że jest to droga do porozumienia międzyludzkiego bez względu na nacje, kulturę, religię, czy też politykę.
Ponadto młodzież zaobserwowała u siebie:
– wzrost kompetencji miękkich,
– wzrost znajomości języków obcych,
– wzrost otwartości na nacje i kultury – ukształtowanie się postaw otwartości i tolerancji,
– wzrost poziomu motywacji do samorealizacji, samooceny i do dalszego rozwoju wielopoziomowego,
– wzrost poziomu wiedzy dot. kultury krajów basenu Morza Śródziemnego,
– wzrost poziomu wrażliwości kulturowej,
– rozwinięcie się aktywnych i twórczych postaw wśród młodzieży,
– uznanie wartości pluralizmu w kulturze i w życiu społecznym,
– wzrost poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe.
Uczestnicy bardzo zaangażowali się w realizację projektu czego najlepszym efektem była plenerowa wystawa prac powstałych w czasie warsztatów, która odbyła się na zakończenie projektu.”