andrezejki ft 2016

Andrzejki w Bibliotece w Truskolasach

andrezejki ft 2016Miesiąc listopad to miesiąc wróżb. Andrzejki w Polsce obchodzone są w noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilię dnia św. Andrzeja.

W naszej bibliotece w Truskolasach dzień czarów, magii i odkrywania przyszłości miał miejsce 8 i 29 listopada. W tych dniach odwiedziły nas dzieci z grupy bibliotecznej pani Ewy Soluch oraz klasa II B z wychowawczynią panią Elżbietą Dworecką z SP w Truskolasach. Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii Andrzejek oraz wiersza Wiesława Drabika pt. „Andrzejkowa Wróżba”. Przybliżone zostały im dawne zwyczaje andrzejkowe oraz jak kiedyś na wsiach wróżono i wierzono w przesądy.

Dzieci odszukiwały w książkach tajemniczych symboli, z których Wróżka Patunia przepowiedziała im przyszłość. Następnie wylosowały imiona swoich przyszłych miłości oraz popularna wróżba „Buty” dała nam odpowiedź, kto jako pierwszy weźmie ślub. Wróżyliśmy także z kwiatów, które dały wszystkim wskazówki co wydarzy się w najbliższym czasie. Na koniec dzieci pomyślały o swoich marzeniach i aby się one spełniły wypowiedziały zaklęcie wrzucając grosik do miski z wodą:

HOKUS POKUS CZARY MARY,

ABY WRÓŻBA SIĘ SPEŁNIŁA ZŁÓŻMY DARY!

GROSIK DO WODY WRZUCIMY

I BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWYMI!!!

Spotkania andrzejkowe przebiegały w miłej atmosferze, dzieci z przejęciem wysłuchały co niesie przyszłość, a wróżby przepowiedziane w formie zabawy miały pozytywne znaczenie i każdemu przyniosły coś dobrego. W podziękowaniu za piękną zabawę uczestnicy spotkań dostali od Wróżki coś słodkiego.

Zdjęcia

{gallery}2016/truskolasy_andrzejki{/gallery}