9 konfrontacje teatralne

Warsztaty teatralne dla instruktorów

9 konfrontacje teatralne

 

W Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej 23 października 2015 roku odbyły się warsztaty teatralne. Zajęcia prowadziła Pani Krystyna Koziołek – reżyser teatralny,  właścicielka Teatru Otwartego KIM w Częstochowie. Szkolenie skierowane było do nauczycieli i instruktorów przygotowujących recytatorów.

Zakres warsztatów teatralnych obejmował:
– organizację zespołu,- sztukę reżyserii: obowiązki reżysera, konsekwencja i porządek na scenie,
– dobór repertuaru adekwatny do możliwości percepcyjnych i realizacyjnych wykonawców oraz mieszczący się w tematyce i przesłaniu projektu,przydział ról”
– praca z aktorem nad tekstem
– żywe słowo w spektaklu: dykcja, emisja, ekspresja, metody pracy z tekstem i nad tekstem, świadoma analiza tekstu,
– praca z aktorem nad rolą: trzy podstawowe środki gry aktorskiej (głos, ciało, twarz), odnalezienie właściwej interpretacji; pamięciowe opanowanie ról,
– drama: etiudy teatralne, ruch sceniczny, odgrywanie roli, sztuka zagospodarowania sceny, relacje bohaterów spektaklu,
– próby analityczne, kontaktowe i sytuacyjne,
– elementy scenografii: oświetlenie, dekoracje, kostiumy, rekwizyty i ich wpływ na efekt finalny.

Zajęcia odbyły się na zasadzie warsztatów, gdzie każdy mógł zadać pytanie i otrzymywał odpowiedz. Podczas spotkania nauczyciele, instruktorzy zespołów teatralnych pracowali nad sztuką reżyserii, doborem repertuaru. Pani Krystyna zwracała szczególną uwagę na rozdzielanie ról, pracę indywidualną z aktorem oraz na tworzenie elementów scenografii. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni, docenili profesjonalizm prowadzącej.

Miejmy nadzieję, że warsztaty zorganizowane w naszym Ośrodku Kultury przyczynią się do podniesienia poziomu artystycznego prezentowanych przedstawień podczas zbliżających się Powiatowych Konfrontacji Teatralnych (17-18 listopad), na które wszystkich państwa już dziś serdecznie zapraszamy.