mini ksiazka truskolasy

Spotkania autorskie z mgr Tomaszem Jelonkiem

mini ksiazka truskolasyZakończyły się spotkania z Tomaszem Jelonkiem autorem książki pt. „Truskolasy. Dzieje wsi, jej tradycje oraz zabytki kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja”, które miały miejsce 17 czerwca w sali filii Biblioteki Gminnej w Truskolasach oraz 18 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej – Gminna Biblioteka Publiczna.

Głównym celem książki było przedstawienie wybranych elementów wyposażenia barokowego kościoła pw. św. Mikołaja w Truskolasach. Prócz opisu kościoła ksiązka opisuje dzieje oraz historię miejscowości do roku 2012.

Książkę, którą prezentował autor można oczywiście wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz we wszystkich jej filiach.

mgr Tomasz Jelonek – Absolwent polonistyki (UJ) oraz studiów podyplomowych z historii i wiedzy o społeczeństwie (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II). Autor dwóch monografii: Na melanżu czadowa nutka – leksyka gimnazjalistów z początku XXI wieku (2012) oraz Truskolasy. Dzieje wsi, jej tradycje oraz zabytki kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja (2013) i trzech artykułów naukowych. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską pt. Językowo-kulturowy obraz wsi utrwalony w mikrotoponimach (na przykładzie nazw terenowych gminy Wręczyca Wielka w powiecie kłobuckim). W roku 2013 uczestniczył w konferencji naukowej w Krakowie, na której wygłosił referat pt. Ludowa opozycja my-oni utrwalona w nazwach terenowych (na przykładzie mikrotoponimii Truskolas koło Częstochowy i wsi okolicznych)

{gallery}2013_ksiazka_truskolasy{/gallery}