orkiestra

Dziecięco – młodzieżowa orkiestra dęta

orkiestraOrkiestra dęta to nie tylko marsze górnicze. Jeśli chcesz się o tym przekonać to zapraszamy do nas. Szukamy zdolnych i pracowitych ludzi, którzy chcą nauczyć się grać na profesjonalych instrumentach, posmakować sukcesów muzycznych a być może przekonać się na własnej skórze, że muzyka jest ich sposobem na życie.

Staraniem dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej – Andrzeja Kały oraz przychylności Rady Gminy, Zarządu i sponsorów, we wrześniu 1998 r. rozpoczęła swą działalność Dziecięca Orkiestra Dęta pod kierunkiem kapelmistrza Bartłomieja Pięty. We wszystkich szkołach gminy Wręczyca Wielka rozpoczęto nabór dzieci i młodzieży. Przystąpiło do nich 66 uczniów, z czego w szeregi Orkiestry wstąpiło 44.

Pierwsze zajęcia z zakresu teorii muzyki odbyły się 4 września 1998 r. i rozpoczęły cykl lekcji teoretycznych trwający do 9 listopada 1998 r. Następnie, po sprawdzeniu możliwości dzieci, przydzielono im odpowiednie instrumenty. Powstały sekcje:fletów poprzecznych, trąbek, klarnetów, waltorni, puzonów, saksofonów, perkusji. 12 listopada 1998 r. rozpoczęły się indywidualne lekcje gry na instrumentach udostępnionych dzieciom nieodpłatnie. Uzyskanie niezbędnych instrumentów było możliwe dzięki operatywności dyrekcji GOK-u, sponsorom oraz przyjacielskim kontaktom z innymi orkiestrami: Orkiestrą Dętą Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej w Częstochowie, Gminną Orkiestrą Dęta OSP z Koszęcina.

Pierwszy publiczny występ Orkiestry odbył się 12 grudnia 1998 r. w remizie OSP we Wręczycy Wielkiej na VIII Gminnym Konkursie Kolęd.

Kolejne lata działalności Orkiestry przyniosły wzrost zainteresowania jej działalnością zarówno wśród dzieci i młodzieży chcących brać udział w zajęciach, jak również wśród mieszkańców całej gminy. Doskonalono umiejętności gry, co zaowocowało wieloma sukcesami zarówno na forum lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Dotychczas, w ramach zajęć Orkiestry, gry na instrumentach dętych nauczyło się ponad 200 osób!

Najważniejsze osiągnięcia

2005 r.

„IX Międzynarodowy Konkurs Orkiestr Dętych” w Jastrzębiu Zdroju

I miejsce w koncercie scenicznym