XIII Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego (foto. video)

16 września w niedzielne popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury miał miejsce XIII Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego. Celem spotkania było m. in. wzbudzenie zainteresowania i szacunku do zwyczajów ludowych, zachowanie i ochrona promocji dialektów i gwar regionu kłobuckiego jak również aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich. Do imprezy zgłosiło się szesnaście zespołów śpiewaczych, dziesięć solistek oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wręczycy Wielkiej zaprezentowało się w scence rodzajowej. Komisja oceniająca w składzie: Robert Garstka, Ewa Pięta, Dorota Janik brała pod uwagę przede wszystkim zgodność pieśni i tańców ludowych z tradycją naszego regionu, ogólny wyraz artystyczny oraz prezentację dialektu i słownictwa gwarowego swojej wsi. Zespoły śpiewacze i zespoły tańca ludowego musiały do festiwalu przygotować utwory do prezentacji o łącznym czasie dziecięciu minut,  zespoły ludowe – obrzędowe przygotowywały scenkę rodzajową obrzędu ludowego, zwyczaju lub jego fragment, natomiast solistki prezentowały jeden utwór w oryginalnej przyśpiewki weselne.

Organizatorami Festiwalu byli Stowarzyszenie PROM, Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy Wielkiej.

Festiwal został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Kłobucku.